PIWO WYMRAŻANE. POZNAJ MOJĄ RECEPTURĘ.
5 lutego 2020MASZ PÓŁ MILIONA ZŁ? STAWIAJ BROWAR!
25 marca 2020Przez żołądek do serca – bądź zdrowy jak piwosz
TOMASZ PROŚNIAK
Niniejszy wpis należy potraktować z dystansem. Ma on posłużyć refleksji nad dzisiejszym świętem zakochanych i jego zastosowaniem wobec... piwa. A czemu można się zakochać w piwie? Bo jest smaczne, posiada mnóstwo stylów, ale także, o czym rzadko się mówi, jest zdrowe. Zanim o prozdrowotnych właściwościach tego trunku, należy pamiętać, że piwo to alkohol. Każdy je pije na własną odpowiedzialność. Jest przeznaczone dla świadomych odbiorców. Zdecydowanie jestem przeciwnikiem picia piwa dla samego upijania się. To degustacja jest dla mnie przyjemnością, bo ona sprawia, że delektuję się nim, zwracam uwagę na barwę, aromat, smak, konsystencję.
Jak widać piwo ma wiele cech, dzięki którym możemy je pokochać. Ale zaletą, którą często się pomija w rozmowach o piwie są jego właściwości prozdrowotne. Badania na całym świecie już nieraz dowiodły o licznych walorach piwa w kontekście naszego zdrowia. Oto niektóre z nich:
- Naukowcy z londyńskiego Uniwersytetu Greenwich dowiedli, że piwo może zmniejszyć poziom bólu o ¼. Jedna z teorii mówi, że może działać na te same receptory nerwowe, co leki takie jak ketamina, aby stłumić uczucie bólu. Innym pomysłem jest to, że może pośrednio zmniejszyć ból poprzez obniżenie poziomu lęku.
- Wiele badań naukowych (Laboratory of Genetic and Environmental Epidemiology, ‘John Paul II’ Foundation, Catholic University of Campobasso, Italy) dostarcza mocnych dowodów na kardioochronne działanie piwa spożywanego w umiarkowanych ilościach.
- Piwo z dużą zawartością chmielu zawiera związki polifenoli, które pomagają obniżyć zły cholesterol i zapobiegać miażdżycy.
- Profesor Jonathan Powell (MRC-HNR, Cambridge, UK) dowiódł, że umiarkowane spożycie piwa może mieć pozytywny wpływ na kondycję tkanki łącznej.
- Piwo jest dobrym źródłem większości witamin z grupy B: niacyna, ryboflawina, kwas foliowy i pantotenowy, a także witaminy B6 i B12, które zmniejszają poziom homocysteiny, aminokwasu powodującego uszkodzenia naczyń krwionośnych.
- Wg studium naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Davis piwo może być jednym z najważniejszych źródeł krzemu. Krzem występuje w piwie pod postacią kwasu ortokrzemowego. Charakteryzuje się on 50% biodostępnością. Duża zawartość krzemu w chmielu i słodzie jęczmiennym powoduje, że dostarczamy organizmowi dużo budulca do wzmacniania i uelastyczniania kości.
- Na podstawie badania przeprowadzonego przez profesora Manuela J Castillo (Department of Medical Physiology, School of Medicine, University of Granada, Spain), przynajmniej u zdrowych młodych ludzi, piwo w umiarkowanych ilościach jest tak samo skuteczne jak woda do nawodnienia i regeneracja po ćwiczeniach. Ale położyłbym tu nacisk głównie na piwa bezalkoholowe.
- Badanie przeprowadzone przez dr Marię-Teresę Hernández-Aguilar (Valencia Health Agency Department, Valencia, Spain) wykazało, że piwo bezalkoholowe można dodać do zdrowej diety dla matek karmiących, ponieważ stanowi potencjalne źródło składników odżywczych i przeciwutleniaczy, które są potrzebne małemu dziecku.
- Piwo ułatwia zasypianie. Takiego odkrycia dokonali hiszpańscy naukowcy (University of Seville Medical School, Avda, Spain). Ich zdaniem piwo zawiera melatoninę, czyli hormon snu. Melatonina z jednej strony ułatwia zasypianie, a z drugiej wykazuje potencjał antyoksydacyjny. A antyoksydanty neutralizują wolne rodniki, które przyczyniają się do rozwoju wielu chorób.
- Picie piwa zmniejsza ryzyko pojawienia się kamieni nerkowych, ponoć aż do 40%.
Obecnie dostępne badania mogą dawać poczucie pewnego niezrozumienia związanego z piwem. To przecież alkohol, a on jest szkodliwy dla naszego zdrowia. Jednak jak wynika z powyższych badań, ważny jest tu zdrowy rozsądek. Należy podkreślić, że korzystne efekty może zapewnić jedynie umiarkowane spożycie piwa, a związana z tym dieta i styl życia mają podstawowe znaczenie. Zbyt duża ilość alkoholu jest szkodliwa i wiąże się z wieloma przewlekłymi problemami zdrowotnymi.
W piwie można się zakochać, ale niech ta miłość będzie dawkowana rozsądnie, bo co za dużo to niezdrowo.